– 55-letnia historia Elektrowni Turów jest fascynującą opowieścią o ludziach, których połączyła wiedza i mocna wiara w sens podejmowanych działańmówi Piotr Frąszczak, dyrektor Elektrowni Turów. –  Jubileusz ten zbiega się z rocznicą powstania Reprezentacyjnej Orkiestry Elektrowni Turów, którą założono dekadę po uruchomieniu zakładu, w 1972 r. Do dzisiaj orkiestra uświetnia nie tylko branżowe święta. Gra także podczas państwowych i kościelnych uroczystości i na stałe wpisała się w kulturalny pejzaż regionu. To profesjonalny zespół, którzy tworzą pełni poświęcenia i kochający muzykę ludzie – dodaje Piotr Frąszczak

Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz samorządowych. Gratulacje i życzenia składali muzykom m.in. Urszula Ciupak, starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Mariusz Wieczorek, wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego, Monika Oleksak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bogatynia i Dorota Bojakowska, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Bogatynia.

 

 

Orkiestra powstała z inicjatywy Eugeniusza Mroza, ówczesnego dyrektora Elektrowni Turów. Pierwszym kapelmistrzem był Kazimierz Bachorczyk, który pełnił tą funkcję do 1980 r. Początkowo orkiestra działała przy Zespole Szkół Energetycznych w Trzcińcu, a opiekunem muzyków był Stanisław Łasiński. Do 1994 r. orkiestrę prowadził Piotr Janek. Od 1994 r. do dnia dzisiejszego orkiestrą kieruje Ryszard Drużbiak. Obecnie orkiestra koncertuje jako big-band z sekcją rytmiczną – perkusyjną, gitarową i klawiszową. Na swoim koncie zespół ma wiele krajowych i międzynarodowych nagród.

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Tradycje/Orkiestra-Reprezentacyjna.