Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para sokołów wędrownych osiadła wówczas na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych. Galerie nawęglania bloków energetycznych bełchatowskiej elektrowni wydają się być dla sokołów wędrownych ulubionymi miejscami do zakładania gniazd. W kolejnych latach, jak również i w tym roku, te chronione ptaki wybrały właśnie galerię nawęglania na miejsce do wychowania nowego potomstwa. Tradycyjnie w maju planowane jest obrączkowanie nowo wyklutych piskląt. Do tej pory ze złożonych jaj wykluły się już trzy młode sokoliki. Bełchatowskie sokoły wędrowne są obserwowane przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy na żywo podglądają jak powiększa się sokola rodzina. Będzie to piąty kontrolowany lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów.

Już piąty raz z rzędu sokoły wędrowne wróciły do Elektrowni Bełchatów i wybrały największą polską elektrownię na miejsce powiększenia swojej rodziny. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez odpowiedzialnego podejścia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do produkcji energii elektrycznej, która realizowana jest zawsze z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Sokoły wędrowne to niezwykle wrażliwy gatunek, więc tym bardziej cieszy, że czują się u nas dobrze i że to właśnie nasz obiekt wybrały na swój dom – podkreśla Sławomir Podkówka, wiceprezes ds. finansowych reprezentujący zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Warto podkreślić, że ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy w 2019 roku wypatrzyli sokoły wędrowne w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla sokolej rodziny. Ptasi domek – drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda została zainstalowana w 2020 roku. Para sokołów wprawdzie nie korzysta jeszcze z nowego domku lęgowego, ale co roku powraca do elektrowni.

pgegiek_site