Pracownicy Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE uroczyście obchodzili swoje święto. Centralna akademia z okazji Dnia Energetyka odbyła się 9 sierpnia 2024 r. w Bełchatowie.
Obchody branżowego święta zdominowały wyzwania związane z wielowymiarową transformacją energetyczną. Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE GiEK – spółki, która pokrywa ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię i produkuje rocznie blisko 50 tys. GWh energii elektrycznej brutto, mówił m.in. o wydzieleniu aktywów węglowych z Grupy PGE i potencjale aktywów spółki, który może zostać wykorzystany pod przyszłe programy rozwojowe.
- Trwająca transformacja energetyki jest bezprecedensowa ze względu na swoją skalę i głęboki wpływ na utrwalone trendy społeczno-gospodarcze, technologiczne i geopolityczne na całym świecie. Od jej powodzenia zależy przyszła pozycja gospodarcza Polski. Pracujemy z pełną mocą, aby PGE GiEK zajęła właściwe dla niej miejsce w polskiej gospodarce i w sposób odpowiedzialny podążała drogą transformacji oraz sprostała wyzwaniom rynkowym – podkreślał Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
- W nowej rzeczywistości najważniejsze będzie odpowiednie zabezpieczenie przyszłości zarówno kilkunastu tysięcy pracowników kopalń i elektrowni, kilku tysięcy pracowników spółek zależnych, jak również mieszkańców regionów pośrednio związanych z PGE GiEK. Wszystkie oddziały Spółki posiadają silny potencjał rozwoju, oparty nie tylko na węglu czy odnawialnych źródłach energii, a my musimy ten potencjał mądrze wykorzystać – dodał Prezes Kaczorowski.
Do wyzwań związanych z transformacją energetyczną nawiązał również Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
- Stoimy dzisiaj u progu największej w dziejach transformacji energetycznej i stopniowego odchodzenia od wykorzystania paliw kopalnych w energetyce. To proces, od którego nie ma odwrotu, ale to też proces, który musi być rozpisany na lata i efektywnie realizowany tak, żeby zapewnić skuteczną transformację energetyczną Polski, ale też zadbać o Was - pracowników skupionych w energetyce konwencjonalnej, a tym samym również Wasze rodziny i całe regiony w dużej mierze zależne od energetyki konwencjonalnej, to jest w szczególności w przypadku Bełchatowa i Turowa – powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wyróżnienia dla pracowników
Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych pracowników państwowymi medalami i ministerialnymi odznakami. Z rąk wojewody łódzkiego Doroty Ryl, Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymało 19 osób, Srebrnymi Medalami oznaczono 3 pracowników, a Brązowymi - 6 osób. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Krzysztof Galos wręczył 14 osobom resortowe odznaki „Za zasługi dla Energetyki”. Przyznano również wyróżnienia dwóm pracownikom zaangażowanym w rozwój innowacyjności.
W obchodach święta uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Krzysztof Galos, posłowie, senatorowie, władze województwa łódzkiego, liczni przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele uczelni, służb mundurowych, spółek i instytucji.
Uroczystości poprzedziła msza w intencji energetyków i ich rodzin, którą odprawił ksiądz biskup Marek Marczak w Kościele Parafialnym pw. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.
Link do filmu, YouTube: https://youtu.be/17gjtztCnOE