Ćwiczenia ewakuacyjne na Górze Kamieńsk odbywają się cyklicznie, a ich celem jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z kolei linowej, ale także utrzymanie sprawności działania osób przeprowadzających ewakuację.

Podstawową techniką ewakuacji pasażerów jest użycie napędów awaryjnych. Takie czynności przeprowadzają pracownicy ośrodka na Górze Kamieńsk. - Trudno jest przewidzieć wszystkie awaryjne sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas eksploatacji kolei, dlatego na Górze Kamieńsk rokrocznie przeprowadzane są treningi z ewakuacji z wykorzystaniem technik strażackich – mówi Janusz Paduch, kierownik OSiR Góra Kamieńsk.

Podczas tegorocznych ćwiczeń założono, że awarii uległa nie tylko kolej linowa, ale i system zabezpieczający. W związku z tym konieczna była ewakuacja pasażerów z wykorzystaniem drabin przystawnych oraz technik alpinistycznych – przy kanapach wyciągu rozstawiono drabiny, po których miały schodzić ewakuowane osoby, a wszystko odbywało się przy asekuracji zapiętych w liny strażaków.

Jak mówi Marcin Kapuściński, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Radomsku, tego typu ćwiczenia są niezwykle ważne, by utrwalić swoje umiejętności i przygotować się na jak najwięcej możliwych scenariuszy.

Ewakuacja w warunkach zimowych jest niezwykle trudna. Często poszkodowane osoby są wystraszone, wychłodzone, a buty narciarskie są śliskie, stąd konieczna jest nasza dodatkowa asekuracja w postaci liny – wyjaśnia.

W trzydniowych ćwiczeniach wzięli udział strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego w Łodzi, a także z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku oraz zespoły ratownicze strażaków OSP z Kamieńska, Gorzędowa, Gomunic i Chrzanowic.

***

Góra Kamieńsk ma 395 m n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce. Została usypana przez gigantyczne zwałowarki bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego. Dzięki niej Bełchatów stał się ważnym punktem na mapie turystycznej województwa łódzkiego. Trasa narciarska ma długość 760 metrów, a szerokość waha się od 30 do 150 m.

Więcej informacji na stronie www.gorakamiensk.info.

pgegiek_site