Wraz z uruchomianiem bloku nr 12, Elektrownia Bełchatów osiągnęła projektowaną moc zainstalowaną i osiągalną 4 320 MW. Zakończono tym samym etap budowy elektrowni i rozpoczęto okres jej eksploatacji. Obecnie, po modernizacjach bloków 3–12 oraz turbin bloków 1–12, a także uruchomieniu bloku 858 MW zainstalowana moc Elektrowni Bełchatów wynosi 5 298 MW, a moc osiągalna 5 472 MW.

Od początku eksploatacji do dzisiaj Elektrownia Bełchatów wyprodukowała 964 846 070 MWh energii elektrycznej. Taka ilość energii pokrywa ponad 6-letnie zapotrzebowanie Polski na energię elektryczną. To także roczne potrzeby energetyczne Niemiec i Francji łącznie, albo całej Rosji.

Zbliżamy się do historycznego poziomu produkcji energii elektrycznej z Elektrowni Bełchatów. Taki wynik nie byłby możliwy do wypracowania bez wykwalifikowanych pracowników, a także bez stosowanych najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu bełchatowskie bloki energetyczne charakteryzują się bardzo wysoką dyspozycyjnością i są w maksymalnym stopniu wykorzystywane do pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię elektrycznąmówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE GiEK.

Stopień wykorzystania mocy zainstalowanej w Elektrowni Bełchatów wynosi obecnie blisko 78 proc., przy średniej w sektorze na poziomie 56 proc. Dyspozycyjność bloków energetycznych przekracza 88 proc., co również wyróżnia Elektrownię Bełchatów na tle całego krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wszystkie te wskaźniki od lat budzą szacunek w środowisku energetyków i są potwierdzeniem wielkiej fachowości zatrudnionych w Elektrowni Bełchatów pracownikówmówi Marek Ciapała, dyrektor Elektrowni Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów produkuje energię elektryczną od 43 lat. Jest największą w Europie konwencjonalną elektrownią na węgiel brunatny, pochodzący z pobliskiej kopalni. Pełni rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym. Produkcja energii elektrycznej z bełchatowskiej elektrowni pokrywa w ponad 21 proc. zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

 

pgegiek_site